טוען אירועים

קורס: בין גוף ונשמה

התחלה: יום רביעי, 06/03/2024
סיום: יום רביעי, 27/03/2024


בין גוף ונשמהתפיסות רוחניות שונות בין האמזונס למצרים העתיקה

מה קורה אחרי שמתים? האם הנשמה עוזבת את הגוף? והאם קיימות עוד דרכים או תפיסות רוחניות אחרות להסביר את הקשר המסתורי בין הגוף והנפש? לתרבויות שונות ברחבי העולם ובתקופות שונות בהיסטוריה היו תשובות שונות ומיוחדות לשאלות עמוקות אלה. בקורס נכיר תפיסות רוחניות של ארבע תרבויות שונות אשר יחדיו יסייעו לנו בגיבוש תמונה רחבה על האמונה ותפיסת העולם האנושית. נצא למסע בעקבות פפירוסים עתיקים ממצרים העתיקה, נכיר ציורי סלע בהר הנגב, נתעמק בסיפורים מיתולוגיים מיוון העתיקה ונשמע על טקסים שמאניים ביערות הגשם של האמזונס.

“ציפור הנפש” וחלקים נוספים של ההוויה האנושית בתפיסה המצרית הקדומה – ניר אור לב, אגיפטולוג ואוצר לארכיאולוגיה מצרית במוזיאון ישראל

עבור המצרים הקדמונים גוף האדם היה חשוב לא רק בחיים אלא גם לאחר המוות. תפיסה זו עמדה בבסיס השאיפה לשמר את הגוף בתהליך החניטה שהפך כה משוכלל עד שגם כיום קשה לשחזר את הישגיה של התרבות המצרית בתחום זה. מלבד הגוף הפיסי היו לאדם חלקים נוספים ששייכים לעולמות המנטאליים והרוחניים, ועל מנת להמשיך להתקיים אחרי המוות היה צריך לשמור על החיבור והקשר בין הגוף הפיסי לחלקים שאינם גשמיים ובפרט לאותו חלק מסתורי המכונה במצרית “בָּא”, שלבש דמות ציפור עם ראש אדם. ההרצאה תתייחס לחלקים השונים המרכיבים את האדם בתפיסה המצרית ותעמוד על ייחודו וביטוייו של כל חלק.

 

בין מיתוס, פולחן, פילוסופיה ומיתולוגיה: הנפש בעולם היווני העתיק – ד”ר רחל גוטסמן, היסטוריונית של יוון העתיקה והים התיכון הקדום ומחברת הספר “על התשוקה”

מה ידענו לפני שבאנו לעולם? מה מצפה לנו לאחר המוות? מהו “השאול” והאם ניתן לצאת ממנו? ומה תפקידה של האהבה במימוש הפוטנציאל הנפש הנצחית? בכל אלה נדון בהרצאה שתסקור תפיסות שונות לגבי נפש האדם, כפי שאלה משתקפות בדת, במיתולוגיה ובפילוסופיה של יוון העתיקה.

 

לטרוף את הגיסים ולדבר עם המחלות: חיים ומוות באמזונס הילידי – אלירן ארזי, דוקטורנט לאנתרופולוגיה באונ’ העברית ובקולז’ דה פראנס ועמית מחקר במוזיאון קיי ברנלי בפריז

במסגרת מחקרו האנתרופולוגי הגיע אלירן ארזי אל עם האנדוקה שבלב האמזונס וחי עמם מעל לשנה כדי ללמוד את תרבותם, אורחות חייהם ותפיסתם את היער ואת יחסיהם עם האדם הלבן. במהלך המחקר נחשף אלירן לעולמם הרוחני המורכב של האנדוקה, אשר יעמוד במוקד הרצאה זו. בהרצאה נפלס דרכנו במעבה יער העד הגדול בעולם ונכיר את התפיסות הילידיות באמזונס בדבר הרוח והנשמה האנושיות השוכנות בכל חיה, צמח ואבן, ומאפשרות חיים לצד ישויות אלו ודיאלוג מתמשך עמן. ננסה להבין כיצד טורפים את החיות, האם גם הן נתפסות כבני אדם, ונכיר גם את דרכיהן הייחודיות של החיות לנקום בצייד ובמשפחתו באמצעות מחלות ואסונות שונים ומשונים. נברר כיצד הרופא הילידי מתמודד עם המחלות הללו באמצעות חומרים פסיכואקטיביים שמאפשרים לו לקשור בריתות ולנהל מאבקים עם רוחות היער. נציץ בטקס ילידי ונגלה כיצד מייצרים בכל עונה ועונה בריתות והבנות רחבות היקף עם היער למניעת נזקים גדולים מדי הן לחיות והן לאדם.

 

תפיסת המוות באמנות הסלע של הנגב – ליאור שווימר, ארכיאולוג ממונה מורשת מחוז דרום ברשות הטבע והגנים

במשך אלפי שנים ביטאו עוברים ושבים את תחושתם, את אמונתם או את רצונם על סלעים בנגב. בהרצאה נבחן אלו מוטיבים מתוך מכלול עצום זה מצביעים על תפיסת המוות בתקופות שונות ואיך בכלל מציירים מוות או קבורה על סלעים במדבר. האם לתופעה זו ישנן מקבילות קדומות או אפילו בנות ימינו? בהרצאה נעבור על היבטים ייצוגיים של מוות באמנות הסלע של הנגב אל מול מקבילות באמנות ברחבי העולם.

פרטים נוספים


מידע טכני על ההרצאות:

הרצאות מרתקות מפי חוקרים וארכיאולוגים המציגים תוכן איכותי ומהימן
כל הרצאה מלווה במצגת, וידיאו וסאונד באיכות גבוהה
כל הקלטה נשלחת למייל לנרשמים מראש וזמינה לצפייה למשך חודש.

 

מדוע כדאי להירשם לסדרת ההרצאות במלואה?
– הנחה משמעותית על מחיר ההרצאות
– 10% הנחה על כל סיורי תגליות במהלך הסמסטר
– שני “אירועי שיא” עם הרצאה מרתקת במוזיאון תל אביב לאומנת בפתיחת כל סמסטר.
– הזדמנות ראשונים להשתתף בסיור מלווה לתוכן של הקורס

 

מחיר ההרצאות:

35 ₪ להרצאה – לנרשמים לכל השנה (2 סמסטרים = 24 הרצאות)* – לינק להרשמה
45 ₪ להרצאה – לנרשמים לסמסטר אחד (א’ או ב’ = 12 הרצאות) – לינק להרשמה
55 ₪ להרצאה – לנרשמים לקורס (4 הרצאות)

*לנרשמים בהרשמה מוקדמת עד ה-11.10! לאחר מכן, המחיר יהיה 45 ₪ להרצאה.

 

תנאי ביטול:

ניתן לבטל את הרישום לסדרה / לסמסטר עד 3 ימים לפני תאריך תחילת ההרצאות ללא עלות.

ביטול לאחר מכן יחויב בחיוב מלא.

 

כל הרצאה של תגליות מוגנת בזכויות יוצרים ©, היא מיועדת אך ורק למי שנרשם ושילם עבור הרצאה זו. אין להקליט את ההרצאה ואין להפיצה במלואה או חלקים ממנה לאחרים בשום אמצעי.

220.00₪

הזמנות

The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking "Get Tickets" will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
מחיר לאדם - קורס בין גוף ונשמה
220.00
ללא הגבלה