טוען אירועים

ציורי קיר בפומפיי – תיעוד נדיר של ציורים מהתרבות הקלאסית העתיקה

תאריך: יום רביעי, 18/01/2023 מ-19:00 עד 20:30

ד"ר סילביה רוזנברג – בעבר האוצרת הראשית של אגף הארכיאולוגיה במוזיאון ישראל

חשיבות יחידה במינה נודעת לציורי הקיר המעטרים וילות מפוארות, בתי עיר, בנייני ציבור ומקדשים מהמאה הב' לפסה"נ ועד לשלהי המאה הא' לספירה בפומפיי. נוסף לערכם כיצירות אמנות, הם למעשה הדוגמאות הכמעט יחידות ששרדו עד ימינו מן הציורים האבודים המפורסמים של התרבות הקלאסית העתיקה.

הידע המצוי בידינו כיום על גדולתן ורבגוניותן של יצירות אמנות אלה קשור לדאבוננו באירוע טראגי – התפרצות הווזוב בשנת 79 לספירה וקבורתן של ערי עמק נאפולי. אסון זה שימר את מרבית ציורי הקיר המוכרים לנו כיום. ציורי הקיר הנפלאים של פומפיי נשארו נסתרים מן העין עד תחילת החפירות השיטתיות במאה ה-18, חפירות הנמשכות עד עצם היום הזה.

ציורים אלה הם בבואה תוססת של חיי היומיום בזמן העתיק: באמצעותם נתוודע אל עולם המושגים האסתטיים של רומי ונלמד מה הם התחומים והעניינים שהחברה הרומית החשיבה במיוחד. נלמד גם על התהליך הטכני של יצירתם, על הסגנונות השונים, ועל מגוון הנושאים שזכו לייצוג אמנותי. החפירות הממשיכות חושפות בהתמדה ציורים חדשים, המביאים אתם ידע חדש ומרתק. באמצעות ציורים אלה קם העולם העתיק לתחייה.

Villa of the Mysteries-Villa dei Misteri – Oecus 5, north-east wall – mystery rites II, III, IV, VI, VI and VII, VIII, IX, X – Second Style 1B, ca. 60-50 BCE – red cinnabar panels – alabaster upper frieze – green frames- meander – scrolls with cupids – egg and darts – socle with marble imitation – cult of Dionysus – Mazzoleni, p. 106

פרטים נוספים


הרצאה זו היא חלק מסדרת ההרצאות "תגליות מן העבר" לשנת תשפ"ג

למידע נוסף ולהרשמה לחצו כאן