חפירות קיץ 2022

מכון ישראלי לארכיאולוגיה מספק שירותים לוגיסטיים ופיננסיים למשלחות מחקר אקדמיות מהארץ ומחו"ל, מכל מוסדות המחקר.  להלן מידע על חלק מחפירות הקיץ –

תל מוצא

שועה קיסילביץ ופרופ' עודד ליפשיץ, אוניברסיטת תל אביב

עונת החפירות הקרובה בתל מוצא תיערך בין התאריכים 6 – 22 בספטמבר, 2022. בעונה זו נמשיך בחשיפת המכלול הפולחני מתקופת הברזל ב' (ימי הבית הראשון) הכולל מקדש מונומנטלי הבנוי על גבי מקדש קטן מן המאה העשירית לפני הספירה. נתמקד בחפירת חלקו הדרומי מערבי של המקדש המונומנטלי ואזור קודש הקודשים, חשיפת שלבי החצר השונים בחלקו המזרחי של המתחם תיארוך השכבה האחרונה של המקדש על מנת לאמוד מתי הפסיק לשמש, חשיפת חלקו המזרחי של המקדש הקדום, ותיארוך של המבנים המצויים מדרום למקדש ואשר שימשו נספחים למכלול הפולחני לאורך תקופת הברזל ב'. נוסף על כך, נמשיך בחפירת המבנים מהתקופה הפרסית וננסה להבין את הקשר שלהם למתחם הפולחני.

משלחת חפירות תל מוצא

תל שמרון

פרופ' דניאל מאסטר וד"ר מריו מרטין, אוניברסיטת וויטון קולג' ואוניברסיטת וינה

משלחת החפירות בתל שימרון שואפת ללמוד ולהבין את העולם הקדום בכלל וארץ ישראל בפרט באמצעות מחקר ארכיאולוגי קפדני, שיספק מידע אמין לגבי ההיסטוריה והתרבות של הלבנט בחמת שאלפים השנים האחרונות.

בשנת 2022 נתמקד בחשיפת העיר מתקופת הברונזה התיכונה, הן בעיר התחתית והן באקרופוליס של תל שמרון. נמשיך להרחיב את חפירותינו בכפר הגלילי ואת קהילת החקלאים במקום בתקופה ההלניסטית.

אפולוניה

פרופ' אורן טל וחגי יוחנן – אוניברסיטת תל אביב (ולזכרו של פרופ' ישראל רול)

המבצר הצלבני של אפולוניה הנו לב הביקור בגן הלאומי. המבצר, שנבנה בשנת 1241 על ידי ז'אן השני מארסור, הנו מוקד החפירות בשנים האחרונות.

אתר אפולוניה הוכרז בשנת 2004 כאחד ממאה אתרים בעולם בסכנת הרס כתוצאה מבלייה של מצוק הכוכר עליו בנוי המבצר. בעקבות הכרזה זו נערכו פעולות הגנה על בסיס מצוק הכורכר. החפירה ברום המבצר הנה מהלך משלים על מנת להקל את העומס על המצוק ולהסדיר את ניקוז הנגר על מדרות המצוק.

החפירות במדרון המערבי החלו בשנת 2009 כחפירה יזומה על ידי רשות הטבע והגנים. בחפירות אלו נחשפו עד כה שני אולמות גדולים: האולם המרכזי אשר שימש למעבר מתחת למגדל העוז וכמבואה לאולמות הצפוני והדרומי. בשנת 2019 נחשף פתח חיצוני המצביע על כך שאולם זה הוביל ככל הנראה לגרם מדרגות שירד אל מעגן בנוי בתחתית המצוק. בשנת 2020 נחפר האולם הצפוני ולהשערת המשלחת, מדובר במכלול של אורווה לסוסי השליט של ארסור הצלבנית.

בעונת 2022, היא העונה ה-30 לחפירות המשלחת באתר, ייחפר האולם הדרומי כחלק מהמאמץ להכשיר את האולמות לביקור. מטרת החפירה הינה לחשוף את רצפת האולם על מנת להכינו לשחזור. חפירה זו תאפשר את שחזור הקמרון המקרה את האולם ואף תאפשר חלל ביקור ותצוגה במבצר.

אפולוניה (צילום: חגי יוחנן)

תל תבנה

ד"ר דביר רביב – המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת בר-אילן

בקיץ הקרוב (24.7.22–19.8.22) תיערך עונת חפירות ראשונה בתל תבנה שבדרום השומרון. האתר טרם נחפר וממצאי הסקרים שנערכו בו, כמו גם אזכוריו במקורות ההיסטוריים (על פי רוב בשם 'תמנה'), מלמדים על יישוב למן תקופת הברונזה הקדומה ועד ראשית התקופה העות'מאנית, שלעתים היה בעל חשיבות אזורית. בעונת החפירות הקרובה ניפתח שני שטחים בראש התל במטרה לברר את תולדות האתר ואופיו הארכיטקטוני בתקופות הקלאסיות.

ניצנה

יאנה צ'חנובץ, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

תקופות: ביזנטית, מוסלמית קדומה, עות'מנית

החפירות יתקיימו הקיץ בתאריכים 24.7 – 18.8.2022. המטרה העיקרית של החפירה: חקר הביטויים הארכיאולוגיים של הצליינות. בתקופה הביזנטית והאיסלמית הקדומה שימשה ניצנה כמרכז חשוב בדרך הצליינים ונקודת חיבור בין ארץ הקודש לסיני. לצליינות היה תפקיד מרכזי בחיי היישוב, ענין המשתקף בבירור בעדויות הפפירוסים של ניצנה, שנתגלו באתר בשנות ה-'1930. בעונה הראשונה של החפירות המחודשות נעמוד מקרוב על הפוטנציאל הארכיאולוגי של האתר לשאלת המחקר, בשטחים "הנקיים" מן ההפרעות המודרניות, וגם בשטחים בהם השכבות הארכיאולוגיות נפגעו מהבנייה של ראשית המאה ה-20.

דיר-טנטור

אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת נוטרדאם באינדיאנה, ארה"ב.

דיר-טנטור יושב על גבעה הצופה על הדרך שמובילה מירושלים לבית לחם. האיזור מקושר למספר מסורות דתיות, ומקורות היסטוריים מעידים על התיישבות קטנה של מסדר ההוספיטלרים בתקופה הצלבנית והתיישבות בשלב מאוחר יותר, החל מהמאה ה19. בסקר שנערך במקום בעבר גילינו עדויות למגוון תקופות, החל מתקופת הברזל וכלה בתקופה העות'מנית. בסמוך נחשפו מספר קטעים של אמת המים הקדומה לירושלים.

מטרת החפירה במקום היא חקירה ותיעוד של מספר שרידים שזוהו על פני השטח, וניסיון לקשר את הממצאים לעדויות ההיסטוריות מהאיזור.