Loading Events

קורס: "היה או לא היה" – מסע בין מציאות לפנטזיה, בין אטלנטיס לפירמידות בגיזה

התחלה: יום רביעי, 04/06/2025
סיום: יום רביעי, 25/06/2025


“היה או לא היה” – מסע בין מציאות לפנטזיה, בין אטלנטיס לפירמידות בגיזה

בקורס נעסוק בתעלומות ארכיאולוגיות מרתקות אשר עוררו שאלות וסקרנות במשך דורות. לאורך השנים הוצעו תאוריות שנויות במחלוקת ואף תאוריות קונספירציה בכדי לפתור אותן. נצא למסע בעקבות האתרים והממצאים המוזכרים בספר “מרכבות האלים” כמעשה ידיהם של חוצנים. נצלול אל אטלנטיס, היבשת האבודה המתוארת בכתביו של אפלטון. נשמע על מלחמת טרויה המיתולוגית כפי שהיא משתקפת בטקסטים של האימפריה החתית, וננסה להבין מי בנה את הפירמידות בגיזה, כיצד ומדוע.

 

04-06-2025 | אלים מן החלל החיצון – האמנם? מסע עולמי בעקבות הספר ׳מרכבות האלים׳
ד”ר גלעד (גילי) חסקין – חוקר ומדריך חובק עולם

בספרו ״מרכבות האלים״ אריך פון דניקן הציע שאתרים ארכיאולוגיים מוכרים כמו פירמידות גיזה, קווי נסקה והפסלים המונומנטליים של איי הפסחא נבנו בהשפעת ישויות מן החלל החיצון. התיאוריה מרחיקת הלכת זכתה לפופולריות גדולה אך גם לביקורת רבה מצד חוקרים. במהלך ההרצאה נצא למסע בעקבות אתרי המפתח המוזכרים בספר, ונבחן את התיאוריה – פנטזיה מול מציאות. נשמע כיצד הצליח האדם, ברוב כשרונו, לבנות מבנים כל כך מרשימים מבלי להזדקק לאלים מן החלל החיצון.

 

11-06-2025 | בעקבות אטלנטיס האבודה
ד”ר רחל גוטסמן – היסטוריונית של יוון העתיקה והים התיכון הקדום ומחברת הספר ”על התשוקה“

הסיפור על יבשת אטלנטיס, שאבדה במצולות הים על יושביה, אוצרותיה ותרבותה, מצית את דמיונם של בני האדם כבר 2,500 שנים. מקור הסיפור בשני קטעים לא ארוכים אצל אפלטון (טימאוס וקריטיאס), והוא שב ומופיע בכתביהם של פילוסופים, גיאוגרפים, גיאולוגים, מיסטיקנים, אמנים וסופרים. בהרצאה נתחקה אחר מקורותיו של הסיפור, נברר את הקשריו התרבותיים והחברתיים וננסה לקבוע האם מדובר במיתוס, משל פוליטי או פיסת היסטוריה. לאחר שנעקוב אחר התפתחות האגדה לאורך הדורות, נבחן מה ניתן ללמוד ממנה גם כיום, שנים כה רבות לאחר שהועלתה על הכתב.

 

18-06-2025 | מי בנה את הפירמידות?
ניר אור-לב – אגיפטולוג ואוצר לארכיאולוגיה מצרית במוזיאון ישראל

הפירמידות הפכו ברבות השנים לאחד מסמליה המובהקים של מצרים. פלא הנדסי שמרתק עד היום חוקרים ומטיילים בארץ הנילוס. עם הזמן הועלו תיאוריות רבות שניסו להסביר מי בנה את הפירמידות וכיצד. נצא למסע בעקבות בוני הפירמידות ונברר האם היו אלו המצרים הקדמונים, בני ישראל, או שאולי בעצם חוצנים?

 

25-06-2025 | הייתה או לא הייתה? מלחמת טרויה בראי הטקסטים מהאימפריה החיתית
פרופ’ אמיר גילן – החוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום באוניברסיטת תל אביב

השאלה לגבי האמת ההיסטורית העומדת מאחורי מלחמת טרויה העסיקה חוקרים מאז ומתמיד, אך הדיון קיבל תפנית חשובה בראשית שנות האלפיים, עם שילובם של המקורות החתיים בדיון. מקורות אלה, שהתגלו בחפירות בחתושה, בירת האימפריה החיתית, שופכים אור נוסף על העיר, על תולדותיה ועל נסיבות נפילתה בשלהי תקופת הברונזה. ההרצאה תוקדש להצגתם של מקורות אלה, לרקע ההיסטורי הנשקף מהם, ולבירור חשיבותם לדיון אודות האמת ההיסטורית שמאחורי סיפור מלחמת טרויה.

פרטים נוספים


קורס זה הינו חלק מסדרת הרצאות שנתית – למידע נוסף

כל הרצאה תיערך בזום בימי רביעי בשעות 19:00 עד 20:30
לינק לזום לכל הרצאה יישלח לנרשמים יום לפני ההרצאה / בבוקר ההרצאה

 

מחירים:
שנתי (24 הרצאות) – 840 ₪ לאדם
קורס (4 הרצאות) – 200 ₪ לאדם
* בהזמנת 3 קורסים ומעלה תינתן הנחה של 10%

תנאי ביטול:
ניתן לבטל את הרישום לסדרה עד 3 ימים לפני תאריך ההרצאה הראשונה, ללא עלות
ביטול לאחר מכן יחויב בחיוב מלא

הטבות לנרשמים:
סיורים – הנחה של 10% לסיורים היומיים של תגליות לנרשמי סדרת ההרצאות המלאה. ההנחה לסיורים בתקופת ההרצאות (נובמבר 2024 ועד יוני 2025)
אירוע שיא – הרצאה וסרט בחינם

200.00₪

הזמנות

The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking "Get Tickets" will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
קורס היה או לא היה - מחיר לאדם
200.00
ללא הגבלה