Loading Events

קורס: צפונות הצפון – תגליות ארכיאולוגיות חדשות בצפון ארץ ישראל

התחלה: יום רביעי, 22/01/2025
סיום: יום רביעי, 12/02/2025


תל חצור. צילום: מנולו סימדבילה, באדיבות משלחת החפירות בתל חצור

צפונות הצפון – תגליות ארכיאולוגיות חדשות בצפון ארץ ישראל

בקורס נחשוף תגליות ארכיאולוגיות גדולות ומפתיעות בצפון הארץ מהשנים האחרונות. נתרשם ממערת מסתור מימי מרד בר כוכבא, אשר נחשפה לאחרונה בחוקוק. נכיר את ממצאי החפירות החדשות בתל שִׁמְרוֹן – תל ארכיאולוגי גדול בעמק יזרעאל שמעולם לא נחפר עד לשנים האחרונות. נבקר (וירטואלית) בתל חצור ונשמע על תגליות חדשות שהתגלו בתל בעונות האחרונות, ונעמיק מתחת לאדמה אל מערכת המים המרשימה של ציפורי. נשמע על תובנות החוקרים לאור הפרסום לאחרונה של דוח החפירה באתר.

 

22-01-2025 | תגליות מרשימות ומפתיעות בתל שִׁמְרוֹן שבעמק יזרעאל
ד”ר מריו א.ס. מרטין, מנהל שותף של המשלחת הארכיאולוגית של תל שמרון

תל שמרון אשר ממוקם בקצה הצפון־מערבי של עמק יזרעאל, הינו אחד התלים הארכיאולוגיים הגדולים בעמק (כ־200 דונם). למרות שמדובר בתל גדול ובולט לגובה מעל סביבתו, האתר מעולם לא נחפר עד לשנת 2016, אז החלו החפירות הארכיאולוגיות באתר בניהולן המשותף של מכללת וויטון (שיקגו) ואוניברסיטת תל אביב. החפירות הארכיאולוגיות חשפו עדויות לכך שהתל היה מיושב מהתקופה הנאוליתית ועד לאחרית המאה ה־20. תקופת השיא של האתר הינה תקופת הברונזה התיכונה, אז הייתה שמרון עיר גדולה ומבוצרת אשר השתרעה על כל שטחו של התל. אזור האקרופוליס אף זכה לבניה מונומנטלית מרשימה במיוחד בתקופה זו. בהרצאה נשמע סקירה על הממצאים מהתקופות השונות ונתמקד בתגליות מעונות החפירה האחרונות.

 

29-01-2025 | תגליות חדשות בתל חצור – אם כל הממלכות
ד”ר איגור קריימרמן, מנהל המשלחת הארכיאולוגית בתל חצור, החוג לארכיאולוגיה והמזרח הקרוב הקדום באוניברסיטה העברית

תל חצור הוא הגדול מבין התלים המקראיים, גודלו כ־800 דונם. בתקופת הברונזה התיכונה והמאוחרת (בערך 1800 עד 1200 לפסה”נ) שכנה בו עיר כנענית חשובה, שספר יהושע (י”א: י’) מתאר אותה כ־”ראש כל הממלכות האלה”. העיר חרבה בשריפה אדירה ועל חורבותיה קם בתחילה כפר קטן ולאחריו הוקמה באתר עיר ישראלית מבוצרת, שמילאה תפקיד מנהלי חשוב בממלכת ישראל. ההרצאה תסקור את תולדות חצור מימיה כעיר כנענית ועד לתקופה הישראלית, תוך דיון בממצאים של המשלחות הקודמות והצגת תגליות חדשות של המשלחת הנוכחית. בין הנקודות שיידונו בהרחבה יהיו הסיבות והרקע ההיסטורי לחורבנה של חצור הכנענית, התפקיד שמילאו חורבות העיר הכנענית בנוף העירוני של העיר הישראלית שקמה באתר, התמורות שעברה חצור הישראלית לאורך קורותיה ולבסוף סיפור חורבנה של חצור על ידי האשורים בשנת 732 לפסה”נ.

 

05-02-2025 | מערכת המים העתיקה של ציפורי – עיר המשנה והפסיפסים,
הרצאה לרגל פרסום דוח החפירה הסופי
ד”ר צביקה צוק, הארכיאולוג הראשי לשעבר של רשות הטבע והגנים 

ההרצאה תעסוק בתולדותיה של ציפורי על פי המקורות ועל פי תוצאות החפירות הארכיאולוגיות, בדגש על מערכת המים המורכבת אשר התגלתה באתר. ציפורי, “בירת הגליל”, שגשגה בתקופה הרומית והביזנטית, ואף זכתה לכינוי “עיר הפסיפסים”, בזכות רצפות הפסיפס הרבות והמרשימות שהתגלו בה. בעיר אף התגלתה מערכת מים מורכבת אשר נחפרה על ידי ד”ר צביקה צוק, והרצאה זו תוצג לרגל פרסום ספרו “מערכת המים העתיקה של ציפורי” (באנגלית), אשר מסכם את החפירה ומסקנותיה.

 

12-02-2025 | מערת המסתור בחוקוק וחידושים בחקר מערכות המסתור בגליל מתקופת מרד בר כוכבא
פרופ’ ינון שבטיאל, מנהל החפירה במערכת המסתור בחוקוק, המכללה האקדמית צפת

המידע ההיסטורי על האירועים ועל המהלכים של מרד בר כוכבא ועל השתתפות הגליל במרד זה לוטים בערפל. מחקרן של מערכות המסתור בגליל והחפירה של כמה מהן לאחרונה שופכים אור על השימוש בהן, או לפחות מעידים על ההכנות לקראת המרד. מערכת המסתור בחוקוק, שנחפרת ממש בימים אלה, שופעת ממצאים מתקופה זו. פרופ’ ינון שבטיאל הוא חוקר מערכות המסתור בגליל ושותף לאורי ברגר מרשות העתיקות בניהול החפירה. בהרצאה יוצגו הממצאים המרתקים מהחפירה בהקשר לאירועי מרד בר כוכבא בגליל.

 

 

תל חצור. צילום: מנולו סימדבילה, באדיבות משלחת החפירות בתל חצור

פרטים נוספים


קורס זה הינו חלק מסדרת הרצאות שנתית – למידע נוסף

כל הרצאה תיערך בזום בימי רביעי בשעות 19:00 עד 20:30
לינק לזום לכל הרצאה יישלח לנרשמים יום לפני ההרצאה / בבוקר ההרצאה

 

מחירים:
שנתי (24 הרצאות) – 840 ₪ לאדם
קורס (4 הרצאות) – 200 ₪ לאדם
* בהזמנת 3 קורסים ומעלה תינתן הנחה של 10%

תנאי ביטול:
ניתן לבטל את הרישום לסדרה עד 3 ימים לפני תאריך ההרצאה הראשונה, ללא עלות
ביטול לאחר מכן יחויב בחיוב מלא

הטבות לנרשמים:
סיורים – הנחה של 10% לסיורים היומיים של תגליות לנרשמי סדרת ההרצאות המלאה. ההנחה לסיורים בתקופת ההרצאות (נובמבר 2024 ועד יוני 2025)
אירוע שיא – הרצאה וסרט בחינם

200.00₪

הזמנות

The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking "Get Tickets" will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
קורס צפונות הצפון - מחיר לאדם
200.00
ללא הגבלה