תכניות קהילתיות וחינוכיות

הפרויקט הארכיאולוגי-קהילתי המנוהל על ידי מכון ישראלי לארכיאולוגיה בעיר לוד הינו פרויקט ייחודי בארץ. המטרה העיקרית הינה להניע תהליכי העצמה חברתית-קהילתית תוך לקיחת אחריות על איכות הסביבה האורבנית. שילוב הקהילה על כול רבדיה בחקר תולדות היישוב, בביצוע חפירות ארכיאולוגיות, בביצוע פעולות שימור ותחזוקה במונומנטים הקדומים ובסביבתם, תורמת לגאווה של התושבים ולתחושת ההזדהות עם המורשת העירונית וכפועל יוצא מכך ללקיחת אחריות על עתידה של העיר.

תוכנית קהילתית
לימודי ארכיאולוגיה בבתי ספר לימודי ארכיאולוגיה בבתי ספר
לימודי ארכיאולוגיה בבתי ספר

מדריכי העמותה מעבירים מאז שנת 2007, שיעורי ארכיאולוגיה בבתי ספר יסודיים, בחטיבות הביניים ובתיכונים, במסגרת תוכנית לימודי העשרה שנתית. התוכנית מיועדת לתלמידים דוברי עברית וערבית.

תוכנית קהילתית
אנשים בפרויקט אמץ אתר אנשים בפרויקט אמץ אתר
פרויקט אמץ אתר

במסגרת תוכנית זו מאמצים תלמידי בתי ספר בעיר לוד אתר ארכיאולוגי או היסטורי בעיר ולוקחים אחריות על שיקומו, שימורו וטיפוחו. פרויקט זה מאפשר לתושבים לקחת אחריות על סביבתם ומחבר אותם לעיר ולהיסטוריה שלהם.

תוכנית קהילתית
חפירות בחאן-אל-חילו חפירות בחאן-אל-חילו
חפירות קהילתיות בחאן-אל-חילו

שיאה של הפעילות החינוכית של העמותה היא החפירה הארכיאולוגית בחאן-אל-חילו. במסגרת זו מגיעים תלמידי בתי ספר ומתנדבים מתושבי העיר ומהסביבה ומשתתפים בביצוע החפירה בהנחיית המשלחת הארכיאולוגית של מכון ישראלי לארכיאולוגיה. כך התושבים חווים ראשונה באופן מוחשי את מורשתם והם שותפים בחשיפתה והצגתה ברבים.

תוכנית קהילתית
אנשים בשוק אנשים בשוק
שוק הלילה בלוד

פעם בכמה חודשים נקבצים ובאים אלפי אנשים ומחזירים את חאן חילו לימיו הזוהרים בתקופה העות’מנית – עשרות דוכנים מוצבים בחאן ומסביבו ובהם מוכרים תושבי העיר מבחר פריטים ומאכלים. אירוע ייחודי זה הוא ראשון בשורה של פרויקטים מתוכננים להחייאת מבנים היסטוריים בעיר. שוק הלילה מתבצע בשיתוף עם עיריית לוד, מתנ”ס שיקגו ועמותת ג’ינדאס.

תוכנית קהילתית
יום מעשים טובים

יום המעשים הטובים הוא יום בינלאומי, המעודד כל אחד ואחת לעשות טוב בדרך שלו. מכון ישראלי לארכיאולוגיה מתנדב ביום זה וקולט מתנדבים למען הקהילה והסביבה של לוד.
לגלריית התמונות